WRF160 CNC / WRF160 HEAVY
Pozioma płytowa wytaczara WRF160
Płytowa pozioma wytaczarka typu WRF160 CNC jest spójnie sterowanym połączeniem frezarki oraz wytaczarki z wysuwalnym suwakiem i wrzecionem roboczym, z poprzecznie przesuwnym stojakiem (z możliwością dostarczenia dodatkowo wybranego wzdłużnie przesuwanego stołu roboczego). Maszyny WRF są wysoce precyzyjne a dzięki swojej nowoczesnej i solidnej konstrukcji osiągają doskonałe rezultaty przy wydajnej obróbce detali o masie nawet do 80 ton.
Spójne sterowanie maszyny zapewnia system sterujący według wyboru klienta (HEIDENHAIN iTNC 530, SIEMENS 840D SL lub FANUC 31i) z możliwością wyboru dialogu. Standardowo są sterowane liniowe współrzędne X, Y, Z, W, rotacyjna oś wrzeciona roboczego (S). Dodatkowo można jako standarowe wyposażenie zainstalować stół obrotowy (rotacyjna oś B i linearna oś V). Panel sterowania na konsoli obrotowej jest wyposażony w kolorowy monitor 15“. Do standardowego wyposażenia należy przenośny panel sterowania – kółko ręczne (typ według systemu CNC z możliwością bezprzewodowego przesyłu).
Główny szkielet maszyny: wzdłużne i poprzeczne łoże zostały wyprodukowany z żeliwa GG30 z domieszką. Przejazd stojaka na odległość 4300mm w osi X jest realizowany po prowadnicach linearnych serwosilnikiem poprzez śrubę kulową. Dla długości przejazdu 4900mm przejazd stojaka w osi X jest realizowany po prowadnicach linearnych dwoma serwosilnikami (z połączeniem MASTER – SLAVE) z wstępnie naprężonymi zębnikami dla zminimalizowania luzu na pasie zębatym. Przeniesienie momentu skręcającego z serwosilników na zębniki za pomocą przekładni obiegowej.
Stojak i sanie maszyny są złączone w jedną całość a zostały wykonane ze stabilizowanych termicznie elementów spawanych. Stojak przemieszcza się po tocznych linearnych prowadnicach. Na stojaku znajdują się dla przejazdu wrzeciennika w osi Y prowadnice linearne oraz trzy śruby kulowe. Wnętrze jednoczęściowego stojaka posiada wzmocnienia dla zwiększenia sztywności. Stabilność stojaka zwiększa także proces produkcji, podczas którego po zespawaniu i obróbce zgrubnej elementy podlegają wyżażaniu w celu usunięcia wewnętrznych napięć.
Wrzeciennik charakteryzujący się wysoką sztywnością porusza się w kierunku pionowym stojaka (oś Y) i umożliwia obróbkę za pomocą wysuwu suwaka w osi Z a wrzeciona w osi W. Sanie wrzeciennika przesuwają się w kierunku pionowym (oś Y) po prowadnicach linearnych stojaka. W poziomej osi wrzeciona znajdują się system Gantry oraz trzy śruby kulowe w osi Y (ruch przy pomocy trzech silników z przekładniami obiegowymi i śrubami kulowymi), z tym, że położenie wrzeciennika jest kontrolowane dwoma optoelektronicznymi liniałami w osi Y umieszczonymi z dwóch stron stojaka (Y1 i Y2).
Wysuwany suwak wrzeciennika jest w formie graniastosłupa, jego szkielet został wyprodukowany z żeliwa GGG60. Wysuwa się on w osi Z = 1200 mm na saniach wrzeciennika po trzech linearnych prowadnicach tocznych przy pomocy śruby kulowej i serwosilników z przekładnią obiegową. Kompensacja grawitacji przy wysuwie suwaka w osi Z odbywa się przy pomocy kształtu drogi dla wysuwu suwaka i systemu Gantry.
Wrzeciono robocze o średnicy 150/160 mm ze stożkiem mocującym SK50 wg normy narzędziowej ISO 7388 – AD (DIN 69871/2) jest wyposażone w automatyczne kleszczowe przyrządy mocujące (przy pomocy tarczowych sprężyn z mnożnikiem siły mocującej), za odblokowanie przyrządów odpowiada walec hydrauliczny. Łożyska głównego ułożenia wrzeciona są smarowane trwałym środkiem tłuszczowym. Łożyska wrzeciona są ustabilizowane pod względem temperatury dzięki zamkniętemu obiegowi chłodzącego oleju poprzez samodzielny agregat chłodzący.